Text & foto: Tobias Marbenius.
På tisdagskvällen inbjöd Aneby kulturskola till “Kammarmusikcafé” i Fredtorgskyrkan. Kvällen till ära fick Ville Edmark, Leo Sundström och Hannes Tiger mottaga Aneby kristna råds musikstipendium.

– Det är kulturskolans äldre elever som spelar “musik som ryms i en kammare”, som kammarmusik betyder. William som är med i gitarrorkestern går i klass 6, annars är det elever från årskurs 7 upp till de som går sista året på gymnasiet som är med här ikväll, informerar Ulrik Lundström, musiklärare på Kulturskolan.

Först upp på estraden var sjundeklassaren Maren Bonas. Maren trakterade inte bara ett instrument, utan två. Med musikalisk färdighet framfördes “Fix You” på piano och “Solsken” på gitarr.

Hilma Thorsson framförde på gitarr kompositören Louis de Caix d’Hervelois fartfyllda stycke “Tambourine”, imponerande.

Vivaldi hade blivit stolt om han fått höra cellisten Ville Edmarks tolkningar i de två sonaterna “Largo” och “Allegro”. Ulrik Lundström kompade mäktigt på flygen.

Hannes Tiger höll upp sin fiol och berättade om att den var annorlunda stämd.
– Om man jämför mot en klassiskt stämd fiol, G, D, A, E, ska jag nu spela på en fiol stämd A, E, A, E, en stämning som används inom folkmusiken, informerade han.
Efter det klämde han fast fiolen mellan hakan och axeln och levererade med beröm “Nittonbunda”, en polska efter Pelle Fors.

Leo Sundström har tidigare studerat både gitarr och elbas. Sedan ett år tillbaka har han även lärt sig att mästerligt hantera en kontrabas. Med Ulrik bakom tangenterna jazzade Leo till det rejält i “All the Things You Are”. Att Leo är en musiker av rang gick inte att ta miste på.

Kvällens konferencier, musikläraren Linnea Hallman, informerade om att vi nu kommit fram till paus och att det bjöds på fika ute i caféet.

Aneby gitarrorkester fick äran att inleda kvällens andra akt. Det gjorde de med tre stycken, bland annat “Väck mig sent, jag drömmer skönt”, en vacker, stämningsfull och harmonisk komposition av musikläraren Ulrik Lundström.

För de som sett serien “Skärgårdsdoktorn” så var tonerna bekanta i kompositören Stefan Nilssons fina låt “Mot skärgården” som cellisten Hilda Adolfsson på ett vackert och behagligt sätt framförde.

Flest levererade toner under konserten framförde utan tvekan sjundeklassaren och pianisten Jonah Ardeby. På ett minst sagt imponerande och maffigt sätt framförde Jonah “Golden Hour” av JVKE och fick efteråt ta emot en rejäl applåd.

Tyra Thuresson presenterade sedan nästa låt där hon tillsammans med Agnes, Lina och Olivia på fioler spelade ur “Konsert för fyra violiner”.


Peter Andreasson från Aneby kristna råd hälsades välkommen upp på estraden av konferencier Hallman.
– Jag ska dela ut tre stipendier, och det första går till Ville Edmark, berättade Andreasson och läste upp motiveringen, där det bland annat framkom att Ville hade en grym feeling för folkmusik och utvecklat både en hög och en bred musikalisk nivå.

– Nästa stipendier tilldelas Hannes Tiger. I motiveringen fick vi exempelvis veta att Hannes alltid varit en förebild på Kulturskolan med sitt trevliga sätt och med sina ambitioner att alltid utvecklas med sitt instrument. Hannes har utvecklat sitt spelsätt och använder idag både det klassiska och folkmusikaliska uttrycket med tydlighet i sitt spel.

– Det tredje stipendiet tilldelas Leo Sundström. I Leos motiveringen fick vi bland annat höra att han studerat både trummor, gitarr och kontrabas. Allt du sätter i händerna gör du med stor musikalitet.
Peter Andreasson upplyste de tre stipendiaterna att naturen är all musiks källa och tipsade om att de skulle gå ut i skogen, lägg örat mot ljuden och få inspiration.


Avslutningsvis framförde de tre stipendiaterna tillsammans med musikläraren Ulrik Lundström det välkända stycket “Air” av Johann Sebastian Bach, arrangerat av eleverna själva. Se, lyssna och njut på videoklippet nedan.
Annons