Text & foto: Kjell Olof Bohlin.
I sommarfagert landskap med glittrande sjön Ören i bakgrunden, inbjöds till sommarkonsert i Björkenäs 160–åriga missionshus. Medverkande vid konserten var Peter Hallström och hans farbror Hasse Hallström samt gästen Håkan Glänte.
”Ni är otroligt varmt välkomna, njut av stunden” sa Kristina Herngren Hallström, till besökarna i ett nästan fullsatt bönhus.
Hasse Hallström, som brukar samarbeta med Ingamay Hörnberg och Lennart Sjöholm, inledde konserten med den klassiska sången ”Jag vill ge dig o Herre min lovsång” och fortsatte med ”Ett stilla sommarregn”. I kören till den senare sången, som väckte längtan efter innehållet, medverkade Peter Hallström med sång och piano.
”Tänk vad bröderna Ted och Kenneth Gärdestad har berikat oss med många tänkvärda sånger”, sa Hasse Hallström och inbjöd besökarna att vara med i sången ”För kärlekens skull”. Det var fler än välkända sångerskan Lena Maria Vendelius, som sjöng med av hjärtans lust. ”När farbror Hasse spelade in en skiva 1974, blev jag mycket stolt. Han har sedan dess varit en stor inspiratör för mig”.
”Vi har ett inre magnetfält för negativ kritik” sa Peter Hallström och sjöng sedan sin egen låt ”Ebbas visa”. Hans dotter slutade sjunga, efter kritik från en lärare. En stolt och berörd pappa, hade förmågan att beröra lyssnarna.
”Dagens informationsflöde skrämmer oss” sa Peter och sjöng sedan den nyskrivna låten ”Håll ut”, som han skapat tillsammans med Martina Möllås. ”Vi är inte framme än”.
”Sportjournalisten Thomas Simson i Göteborg, skrev för 30 år sedan sången ”Ser du mig”. Den fick Hasse Hallström med orden ”Den skulle passa dig”. Den passade oss alla, som lyssnade andaktsfullt. Efter den sången var det dags för servering utomhus. Både korven och drycken smakade extra bra i skuggan från de stora träden.

Efter serveringen var det dags för Peter Hallström att framföra några av sina mest kända sånger.
“1997 skrev jag ”Håll mitt hjärta” med engelsk text. Det var först när Björn Skifs svenska text kom till, som den blev känd och använd i många sammanhang.” När denna ”tröstevisa” framfördes stegrades stämningen i bönhuset.
”En kör med funktionshindrade ungdomar i Karlskoga, skulle sjunga min sång Käleksvisan tillsammans med mig. Efter framträdandet hördes en röst: ”Det var synd att inte Sarah Dawn Finer var här och kunde sjunga den”.
Mot slutet av denna annorlunda sommarkonsert sjöng Peter den nyskrivna sången ”Älskad i befintligt skick”, som han gjort tillsammans med pastor Robert Eriksson i Göteborg. Församlingens medverkan i kören blev allt starkare. ”Jag är älskad, evigt älskad i befintligt skick”.
Världsproducenten Håkan Glänte kom in i salen när det var dags att framföra Kristina H Herngrens sång ”Spår av ljus”. Musikproducenten Glänte medverkade med sång och keyboardmusik.
Konserten avslutades med sången ”Närvaro”, skriven tillsammans med prästen Ingmar Johansson. Här blev allsången självklar i kören.
Som ett extra tillägg sjöng Hasse Hallström Göran Fristorps sång ”Jag är en vandrare”. När vi sedan vandrare ut i sommarkvällen, var det med en känsla av stor tacksamhet.
Annons