Pippi hyllades med festival vid Vireda ungdomsgård

Text & foto: Kjell Olof Bohlin.

Aneby Bibliotek inbjöd onsdagen den 27 augusti till Pippifestival vid ungdomsgården i Vireda. Detta med anledning av att Pippi Långstrump fyller 80 år 2025.

Det var barnbibliotekarie Sanna Godenäs, som var ansvarig för det uppskattade arrangemanget. 47 barn och deras anhöriga fanns på plats under firandet.

Pippi hade såklart en Pippiväska.

Det började med sagoläsning på filtar i gröngräset. Berättelsen handlade om att ”Pippi har ett ovanligt kalas”.

Fråga nummer åtta i tipspromenaden.

Därefter följde en spännande tipspromenad i ungdomsgårdens omgivningar. Det handlade förstås om Pippi och hennes kompisar men också om andra kända sagofigurer. Man kunde se många ivriga barn som drog med sig anhöriga i terrängen. Även mormor och morfar fick hänga med och hjälpa till med svarsalternativen.

Ester och June tillsammans med Mormor och morfar.
Fråga nummer ett i tipspromenaden.

Mormor och morfar Therese och Niklas trivdes tillsammans med barnbarnen Ester, två år, och Juni 3 år.

Tävlingen ”Inte nudda marken” blev uppskattad av de livliga barnen.

Vid prisutdelningen fick alla barn en valfri sagobok som belöning.

Pippi omgiven av familjer.

Sanna Godenäs, iklädd Pippidräkt och äkta hårflätor, var mycket nöjd med den goda tillslutningen och barnens lekfulla spring.


Annons

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Please reload

Please Wait