2025-08-18, En person allvarligt skadad vid singelolycka utanför Aneby

Text & foto: Tobias Marbenius.

Vid lunchtid på måndagen larmades Räddningstjänsten i Aneby och Nässjö, ambulans och polis till en allvarlig singelolycka på riksväg 32, strax söder om trafikplats Bredestad.

Flera räddningsenheter larmades till olyckan.
Första insatsperson och styrkeledare Markus Levin.
Vägen förbi olycksplatsen stängdes initialt av.
Olyckan inträffade i Nässjö kommun, i närheten av kommungränsen.

Det var vid 12:15-tiden som räddningsenheterna larmades till singelolyckan, där föraren av en personbil, körandes i södergående riktning, tappade kontrollen över sin bil, åkte ner i diket och voltade.

.
Bilen hade färdats i diket ett längre stycke innan bilen stannade mot ett viltstängsel.

Förbipasserande stannade och hjälpte den drabbad ut ur det då rykande bilvraket.

– Det är en person som är drabbad. Det handlar om en högenergiolycka, berättar Markus Levin, första insatsperson och styrkeledare på Räddningstjänsten i Aneby, och berättar vidare att den drabbade blivit avförd med ambulans.

Polisen anlände till platsen.

Polisens presstalesperson meddelade vid 13-tiden att personbilen voltat våldsamt, och att den drabbades skadeläge har bedömts som allvarligt.

Vid 18-tiden på måndagskvällen meddelade även Höglandssjukhuset i Eksjö, dit den drabbade fördes, att den drabbades skador är allvarliga.

Fordonet blev kraftgt demolerat.
Ambulans larmades till olyckan.
Bilen bärgas från platsen.

Polisen berättar att det i nuläget inte finns någon misstanke om trafikbrott.

Vägen förbi olycksplatsen var avstängd för trafik under räddningsarbetet. Bilen bärgas från platsen.

Vägen fick städades upp efter olyckan.
.

Annons

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Please reload

Please Wait